ODTÜ KKK Kuzey Kıbrıs Kampüsü Ücretleri 2017-2018

ODTÜ KKK Kuzey Kıbrıs Kampüsü (KKTC)

Eğitim Ücretleri & Burslar 2017-2018

LİSANS PROGRAMLARI
KONTENJANLARI
ÖĞRENİM ÜCRETİ (YILLIK)
TC ve KKTC uyruklu tam burslu öğrenciler Öğrenim ücreti ödenmez
TC uyruklu %75 burslu öğrenciler 6.562,50 TL
KKTC uyruklu %75 burslu öğrenciler 4.265,63 TL
TC uyruklu %50 burslu öğrenciler 13.125,00 TL
KKTC uyruklu %50 burslu öğrenciler 8.531,25 TL
Uluslararası Öğrenciler
International Students
Please check the
Scholarships & Fees page
under the International Office website
TC uyruklu SUNY öğrencileri** 26.250,00 TL
KKTC uyruklu SUNY öğrencileri** 17.062,50 TL
KAYIT HARCI: * 210,00 TL
YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI
ÖĞRENİM ÜCRETLERİ (YILLIK)
1. ve 2. Yıl 3. Yıl ve Üzeri Kayıt Harcı *
TC ve KKTC Uyruklu Öğrenciler 9.030,00 TL 2.940,00 TL 210,00 TL
Uluslararası Öğrenciler 4.200,00 USD 1.365,00 USD $105,00

Belirtilen öğrenim ücretleri 2017-2018 Akademik Yılı’nda ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için geçerli olup, ücretlere KDV dâhildir. Ücretler yıllık olarak belirtilmiştir, Güz ve Bahar Dönemi başında olmak üzere iki taksitte ödenir.


* Burslu ve burssuz programlarımıza yerleşen tüm öğrencilerimizin her akademik dönem başlangıcında kayıt harcı ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İndirimler

Tam zamanlı şekilde ODTÜ Kadrolu (Ankara, Erdemli, KKK) olarak çalışan personelin çocukları, personelin görevi devam ettiği müddetçe ve ODTÜ KKK programlarında kayıtlı kardeşler (biri hariç) KKTC uyruklu öğrenciler için belirlenmiş olan ücretleri, burs oranı çerçevesinde öderler.

 


 

Sonraki yıllarda $ bazlı öğrenim ücretine yapılacak yıllık artışlar, %10 ile sınırlı olacaktır.

Sonraki yıllarda TL bazlı öğrenim ücretine yapılacak yıllık artışlar, o yılın Mayıs ayı için ilan edilen yıllık KKTC Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış ile sınırlı olacaktır.

Peşin (tek) ödeme için herhangi bir kredi kartını kullanabilirsiniz. Creditwest, Garanti Bankası, İş Bankası kredi kartları ve bu bankaların anlaşmalı kredi kartlari ile TL olarak yapılacak öğrenim ve yurt ücreti ödemelerinde taksitle ödeme olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Taksitli ödeme seçenekleri için Online Kredi Kartı ile ödeme detaylarına tıklayınız.

 


 

** 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında İşletme SUNY (New Paltz) Programı’na girecek öğrencilerin ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ndaki yıllık öğrenim ücreti, İngilizce Hazırlık Programı da dahil olmak üzere, yukarıdaki tabloda belirtildiği şekildedir.

New Paltz Üniversitesi’nde geçirilecek dönemler için öğrenciler bu üniversitenin o dönem için belirlenen öğrenim ücretini ödeyeceklerdir. Bu tutar, 2016-2017 akademik yılı için (yaz dönemleri hariç) zorunlu sağlık sigortası dahil yaklaşık 20.000 ABD dolarıdır.

Öğrencilerin New Paltz’da bulunacağı yaklaşık 12 aylık süre boyunca yurt, yemek, kitap-kırtasiye ve kişisel ihtiyaçları için yapacakları harcamaların yaklaşık 15.000-20.000 ABD doları tutacağı tahmin edilmektedir.

 


 

BURSLAR

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 2017-2018 Akademik Yılı’nda öğrencilerine aşağıdaki burs olanaklarını sunmaktadır:

ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE VERİLEN BURSLAR:

Üstün Başarı Bursu:

2017 yılı ÖSYS’de LYS sonuçlarında yerleştirme puanına göre MFTM ve DİL puan türlerinin herhangi birinde ilk 3 dereceye ve YGS sonucunda yerleştirme puanına göre YGS puan türünün herhangi birinde ilk 3 dereceye girerek ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda bir lisans programını tercih eden öğrenciler, ODTÜ Vakfı Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanacaktır.

Üstün Başarı Bursu, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 9 ay süreyle aylık 725 TL ödenmesini, 1 adet dizüstü bilgisayarı, tek kişilik yurtlarda ücretsiz konaklamayı, katkı payı muafiyeti ve her dönem ODTÜ Kitaplığından 500 TL karşılığı kitap desteği olmak üzere eğitim desteğini ve gidiş dönüş uçak bileti de dahil olmak üzere bir defaya mahsus olarak yurt dışında staj yapma veya uluslararası değişim programlarında en az bir dönem yurt dışında okuma önceliğini kapsamaktadır. Üstün Başarı Bursunu almaya hak kazanan öğrenciler, dereceye girdikleri puan türü ile kayıt oldukları programın puan türü farklı da olsa burs almaya hak kazanırlar. Üstün Başarı Bursu karşılıksız olup İngilizce Hazırlık programında geçirilebilecek süre ile lisans programında geçirilecek 4 yılı kapsar.

Öğrenim Bursu:

Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, 1 yıl * İngilizce Hazırlık Programı ve 5 yıl lisans eğitimi süresince başarı durumuna bakılmaksızın, yerleştirildikleri burslu kontenjan türüne göre öğrenim ücretinin %100, %75 veya %50’sinden muaf olacaktır.

* Devamsızlıktan kalmayan ve yıl sonu not toplamı 50,00 ve üzeri olan öğrencilerin, veya girdikleri herhangi bir İngilizce Yeterlik Sınavı’ndan (İYS’den) 50,00 ve üzeri alan öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programı’ndaki bursları bir yıl daha devam eder. Devamsızlıktan kalan ve bir yıllık eğitimini tamamlamayan öğrencilerinse, tek sınav hakları olan Eylül İYS’den 50,00 ve üzeri bir not almaları halinde İngilizce Hazırlık Programı’ndaki bursları bir yıl daha devam eder.

Yaz Okulu ayrıca ücrete tabidir.

Yurt Bursları:

Program Yerleştirme Puan Türü Yurt Bursu için Gereken
Bilgisayar Mühendisliği Y-MF-4 MF-4 (Y-MF-4 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000’e girmek.
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Y-MF-4 MF-4 (Y-MF-4 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000’e girmek.
İnşaat Mühendisliği Y-MF-4 MF-4 (Y-MF-4 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000’e girmek.
Kimya Mühendisliği Y-MF-4 MF-4 (Y-MF-4 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000’e girmek.
Makina Mühendisliği Y-MF-4 MF-4 (Y-MF-4 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000’e girmek.
Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Y-MF-4 MF-4 (Y-MF-4 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000’e girmek.
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Y-MF-4 MF-4 (Y-MF-4 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000’e girmek.
İngilizce Öğretmenliği Y-DİL-1 DİL-1 (Y-DİL-1 değil) sınav başarı sıralamasında ilk 4.000’e girmek
İşletme Y-TM-1 TM-1 (Y-TM-1 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 25.000’e girmek.
İşletme (UOLP-SUNY) Y-TM-1 TM-1 (Y-TM-1 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 25.000’e girmek.
İktisat Y-TM-1 TM-1 (Y-TM-1 değil) sınav başarı puan sıralamasında ilk 25.000’e girmek.
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Y-TM-3 TM-3 (Y-TM-3 değil) sınav başarı sıralamasında ilk 25.000’e girmek.
Psikoloji Y-TM-3 TM-3 (Y-TM-3 değil) sınav başarı sıralamasında ilk 25.000’e girmek.
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Y-TM-3 TM-3 (Y-TM-3 değil) sınav başarı sıralamasında ilk 25.000’e girmek.

 

Koşullarını sağlayan öğrencilerin tümü dört kişilik odalarda ücretsiz yurt hakkına sahip olacaktır. Yurt Bursları, akademik başarı aranmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl ve lisans eğitiminde 5 yıl süre ile geçerlidir.

Yurt bursu kabul kriterleri gözetilirken ilgili puan türüne dikkat edilmelidir. Örneğin MF-4 puan türünde 35.100 sıralama yapan fakat Y-MF-4 puan türünde 34.900 sıralama yapan bir öğrenci yurt bursundan faydalanamaz. Yurt bursundan faydalanabilmesi için MF-4 puan türündeki sıralamasının en fazla 34.999 olması gerekmektedir. Benzer bir örneğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz, bu örnekteki öğrencinin Y-MF-4 sıralaması 34.951 olmasına rağmen MF-4 sıralaması 35.180 olduğu için bu öğrencinin de yurt bursundan faydalanması söz konusu olamamaktadır.

YURT BURSUNU KAYBETME KOŞULLARI:

  • Öğrenci Disiplin Yönergesi kapsamında “bir hafta uzaklaştırma ve daha üstü” bir ceza alanlar, ÖSYS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını kaybetmektedir.
  • Yurtlar Yönetmeliği kapsamında 50 ceza puanına ulaşanlar, ÖSYS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını ve yurtlarda yer garantisini bir akademik yıl için kaybetmektedir.

EĞİTİM – ÖĞRETİM SÜRESİNCE BURS OLANAKLARI:

Akademik Başarı Bursu:

Lisans programında ilk yılını (Hazırlık Okulu hariç iki normal dönemi) tamamlamış ve kendi programlarındaki öğrenciler arasında Hazırlık sınıfında okuyanlar hariç genel not ortalaması sıralamasında ilk %3’e girenlerden;

  • Program bazında en yüksek ortalama 4,00 olarak hesaplanan ağırlıklı genel not ortalaması (N-CGPA) 3,50 – 3,74 arasında olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 450 TL/ay;
  • Program bazında en yüksek ortalama 4,00 olarak hesaplanan ağırlıklı genel not ortalaması (N-CPGA) 3,75 ve üzeri olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 650 TL/ay;

“Akademik Başarı Bursu” verilir.

Hazırlık sınıfında okuyanlar hariç, bir programa kayıtlı öğrenci sayısının %3’ünün küsurlu veya ikiden az olması durumunda yukarıdaki genel not ortalaması koşullarını sağlayan kaç öğrenciye Akademik Başarı Bursu verileceği ve aynı not ortalamasına sahip öğrencilerin olması durumunda burs verilecek öğrenci sayısının artırılması hususlarında Kampus Yönetim Kurulu Başkanlığı yetkilidir. Genel not ortalaması ve ağırlıklı genel not ortalaması ilgili yarıyıl sonu itibariyle alınan notlara göre hesaplanır.

Genel not ortalamaları ne olursa olsun; (i) Öğrenci Disiplin Yönergesi kapsamında “Yükseköğretim kurumundan bir hafta uzaklaştırma” ve üstü disiplin cezası almış öğrenciler ile Yurtlar Yönetmeliği kapsamında “Yurttan bir dönem çıkarma” ve üstü ceza almış öğrenciler, (ii) yaz okulu hariç son iki döneminde normal ders yükünün altına düşen veya FD, FF, NA, W ve U notu bulunan öğrenciler, (iii) genel not ortalaması (CGPA) veya yaz okulu hariç son iki dönemin not ortalamaları (GPA) 3,00’ün altında bulunan öğrenciler bu burstan yararlanamazlar.

Öğrenci Asistanlık:

Öğrencilerin Kütüphane, Laboratuvarlar, Bilgi İşlem, Spor Tesisleri, Yurtlar, vb. yerlerde Öğrenci Asistan statüsünde hizmet karşılığı burs alabilme olanakları da bulunmaktadır. Öğrenci asistanlık için akademik başarı yanında gereksinim de göz önüne alınmaktadır.

Gereksinim Bursları:

Maddi imkânları kısıtlı öğrencilere, belirli bir başarı düzeyinin altına düşmemeleri koşuluyla, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Burs ve Yardım Fonu aracılığıyla kitap, gereksinim, yolluk vb. maddi destek bursları verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Ek Yerleştirme Kontenjanları 2017 - 2018 başlıklı makalemizde kıbrıs üniversiteleri, kıbrıs üniversiteleri ek yerleştirme kontenjanları 2017 ve odtü kıbrıs ek kontenjanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Üye OlŞifremi Unuttum