LYS 2017 Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

2017 LYS ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Ek yerleşmeyle üniversite eğitimine hak kazanan adaylar şimdi büyük bir merakla ‘LYS ek yerleştirme kayıtları ne zaman?’ sorusuna yanıt arıyor.

LYS ek yerleştirme sonuçlarının açıklanması ardından gözler kayıt sürecine çevrildi. Resmi siteden yapılan açıklama ile birlikte LYS 2017 ek yerleştirme sonuçları için meraklı bekleyiş son buldu. Kayıtlar için ÖSYM’nin yapacağı açıklamaya kilitlenen öğrenciler, konunun detaylarını araştırmaya başladı.

2017 LYS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ..


2017 LYS EK KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2017-2018 öğretim yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 13-19 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

ÜNİVERSİTELERE EK YERLEŞTİRMELER NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN YAPILMASI 

Ek yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, 2017-YGS/LYS yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A, 6B.1 ve 6C’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir. Ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

 

Bir önceki yazımız olan DAÜ Hukuk Tezsiz Yüksek Lisans Programına Yoğun İlgi başlıklı makalemizde doğu akdeniz üniversitesi, hukuk tezsiz yüksek lisans ve hukuk tezsiz yüksek lisans kıbrıs hakkında bilgiler verilmektedir.

Üye OlŞifremi Unuttum