Kıbrısta Gezilebilecek En Güzel 5 Mekan Tavsiyesi

Kıbrıs, Yeşilin en güzel tonlarının birleştiği, gecesi başka, gündüzü başka güzel cennet yavru vatanımız. Küçük yüz ölçümüne bakıp aldanmayın binlerce yıl insanlığa kucak açmış her köşesi buram buram tarih ve medeniyet kokan izlerle dolu dolu.

Denizin en açık ve berrak mavisiyle, güneşin en sıcak ve sarısıyla, farklı dinlere ait yapıtlarıyla Kuzey Kıbrıs kelimenin tam anlamıyla en güzel tatil,tarih ve kültür merkezi.

Şimdi sizlerle Kıbrıs’a geliş amacınız ne olursa olsun; eğitim,iş yada tatil, adaya giriş yaptığınızdan sonra mutlaka gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz en güzel 5 Kıbrısta gezilecek mekanların paylaşımında bulunmak istiyoruz.


Bu mekanları, tarihi yerleri görmeden Kıbrıs’tan ayrılmayın.

1-) Bellapais Manastırı ( Girne )

kibris-girne-bellapais-manastiri

Roma imparatorlu tarafından M.S 12.yy da inşa edilen, mimari tasarım olarak gotik sanat anlayışını taşıyan bir tarafta Kuzey Kıbrısın en güzel illerinden olan Girne deniz manzarasını ayaklarınızın altına seren manzarası ve diğer yandan eşsiz dağ manzarasıyla Fransız dilindeki anlamıyla (Barış Manastırı) Bellapais Manastırı K.K.T.C’e tarafında bulunan gezilecek mekan olarak listenin başını hakeden eşsiz tarihi mekan.

Bellapais Manastırı Ziyaret Saatleri : Yaz ayları için ; sabah 08:00 – 18:00, Kış ayları için; 08:00 – 15:30

Bellapais Manastırı Nerede?

Bellapais Manastırı K.K.T.C Toprakları içinde olan Girne’de Beylerbeyi Köyündedir.

Bellapais Manastırına Nasıl Gidilir?

Girne merkez’den yaklaşık araç ile 20 dk süren dağ yolundan yapacağınız seyahat ile Bellapais Manastırına ulaşabilirsiniz.

2-) Kapalı Maraş – Varosha ( Gazimağusa )

kapali-maras-bolgesi-kibris-gazimagusa

20 Temmuz 1974 öncesine kadar Kıbrıs’ın en büyük ve popüler eğlence bölgesi olan Kapalı Maraş bölgesi, birçok lüks otelleri ve 4-5 km uzunlukta harika plajları ile ada’nın zengin turistlerinin sıklıkla ziyaret ettikleri mekanların başında gelmekteydi.

13 Ağustos 1974 Salı günü İkinci Kıbrıs Harekâtı ile TSK tarafından ele geçirilmiştir. Kıbrıs ekonomisinde turizm cazibe merkezi olan Kapalı Maraş Bölgesinin arazi değeri yaklaşık 100 milyar dolar olarak bilinmekte.

Adanın en lüks otellerine sahip olan Kapalı Maraş’ta İngiliz Kraliyet ailesi tarafından yapılan Golden Sands Hotel, o yıllarda Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteliydi.

Türkiye’nin 14 Ağustos 1974’deki 2. askeri müdahelesinden sonra Kapalı Maraş Bölgesi TSK ve BM askerinin haricinde sivil halka kapatılmış girişler yasaklanmıştır.

Bölge için on yıllardır beklenen çözüm için henüz somut bir gelişme kaydedilememiştir.

Kapalı Maraş Bölgesini sadece ziyarete izin verilen bölgelerin dışından görebilirsiniz.

Kapalı Maraş Bölgesi Nerede?

Kapalı Maraş Bölgesi Türk ve Rum bölgeleri sınırları arasında olan bir bölgedir.

Kapalı Maraş’a Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – Gazimağusa merkezinden birkaç dakikalık yolculuk ile gidebilirsiniz.

3-) Mavi Köşk ( Güzelyurt )mavi-kosk-kibris

Kaçakçının köşkü, Kıbrıs doğumlu İtalyan asıllı olan Rum Avukat.Paulo Paolides tarafından 20.yy ‘ ın modern mimari yapısını taşıyan 2 katlı 16 bölümden oluşan Mavi Köşk 1957 yılında yapılmıştır.

Paulo Paolides bir avukat olmasına rağmen aynı zamanda dönemin orta doğudaki en büyük silah kaçakçısı ve dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Baş piskopos Makarios’un avukatıydı.

Avukatlık mesleği sadece yaptığı silah kaçakçılığı işini göz önünde bulundurmamak için icra etmekteydi.

Mavi Köşk’ü özel yapan köşkün mimari yapısı, renk renk odaları, muhteşem tabloları, dönemin en modern mobilya dekorları ve dışarıdan bakıldığı zaman hiçbir şekilde görülmeyen ama köşk’ten bakıldığında her yeri görebileceğiniz tartışılmasız özel konumu.

Mavi Köşk Ziyaret Gün ve Saatleri

Mavi Köşk Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Mavi Köşk Nerede?

Şuan TSK tarafından korunan Mavi Köşk Lefkoşa,Girne ve Güzelyurt bölgeleri arasında olan Çamlıca köyündedir.

Mavi Köşk’e Nasıl Gidilir?

Lefkoşa ya da Girne’den Güzelyurt anayol istikametinde yaklaşık 1 saatlik araç yolculuğu ile gidebilirsiniz.

4-) Büyük Han & Great Inn ( Lefkoşa )

nicosia-great-inn-buyuk-han-lefkosa-kibris

Kıbrıs’ta gezilecek yerler makalemizde şimdiki adresimiz Lefkoşa – Büyük Han.

Çok gariptir Tarihi mekanlar içinde Kıbrıs’ın önde gelen Türk mimarisinin başında olan Büyük Han’a yerli turistlerden daha çok Rum tarafından ve yurt dışından gelen yabancı turistlerin sayısı fazladır.

1572 yılında Kıbrıs’ın ilk Osmanlı Valisi Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafından yaptırılan Büyük Han , dörtgen bir yapıya sahip plan üzerine, iki katlı inşa edilmiş olup, bir avlunun çevresinde sıralanan odalar kemerli ve kubbeli bir sundurmaya açılmaktadır.

Şuan Büyük Han’ın giriş bölümünde ve üst katında eskiden han olarak kullanılan odaları kıbrıs’ın yöresel ürünlerinin satışının yapıldığı dükkanlar olarak turizm’e hizmet vermektedir.

Han’ın giriş bölümünde olan restaurant & cafe tarzında olan mekan özellikle türk yemek kültürü seven merak eden yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Büyük Han Nerede?

Büyük Han Lefkoşa merkezde olan Girne Kapısı bölgesindedir.

Büyük Han’a Nasıl Gidilir?

Lefkoşa merkezden birkaç dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

5-) St.Hilarion Kalesi & Manastırı ( Girne )

kibris-girne-st-hilarion-kalesi

Batı tarafında Karaman ve Lapta köyleri, adeta duvara asılmalık tablo gibi görünen zeytin ağaçlarından sınırları olan tarlalar, ve Akdenizin tartışılmasız güzel mavi sularını seyre dalmak istiyorsanız ve biraz serin havanın tadını çıkartmak için adresiniz St. Hilarion Kalesi.

Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz manzarasına sahip dağlarından olan Beşparmak Dağları’nın kuzeyinde inşaa edilmiş olan St. Hilarion Kalesi’nin burçlarından Ada’nın en popüler ve güzel yerleşim merkezlerinden biri olan Girne’nin müthiş manzaralarını kuş bakışı seyredebilirsiniz.

St-Hilarion Kalesi & Manastırı Nerede?

St-Hilarion Kalesi & Manastırı K.K.T.C sınırları içinde olan Girne Bölgesindedir.

St-Hilarion Kalesi & Manastırına Nasıl Gidilir?

Lefkoşa’dan Girne ye giden anayolu boğaz bölgesinde dağ yolunu kullanarak  St-Hilarion Kalesi & Manastırına gidebilirsiniz.

Not:  480 basamak merdiven çıkacağınız için spor ayakkabı giymenizi tavsiye ederiz.

 

Bir önceki yazımız olan 2016 DGS Ek Yerleştirme başlıklı makalemizde 2016, dgs ek yerleştirme ve kıbrıs hakkında bilgiler verilmektedir.

Üye OlŞifremi Unuttum