DGS İle Kıbrısta Okumayı Düşünenlere 3 Altın Tavsiye

Şuan bu makalemizi okuduğuna göre dikey geçiş sınavı (DSG) sınav sonucunu öğrenmiş ve mezun olduğun ön lisans programından, lisans bölümüne adim atma aşamasındasın.

Hangi ön lisans bölümünden mezunsun, hangi şehirde okudun bilmiyorum ama lisans bölümüne geçişte tercih edeceğin adres Kıbrıs ise doğru yerdesin 😉

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC) gerek sıcak iklimiyle, gerek rahat yaşam tarzıyla bir öğrencinin, öğrencilik hayatını kelimenin tam anlamıyla dolu dolu yaşamasına imkan tanıyan şirin bir ülke. Adaya ilk kez gelen öğrenci arkadaşların  Ercan havalimanına indiklerinde anda yorumları genellikle henüz Kıbrıs hakkında hiç bir şey bilmedikleri için olumsuz olur, ama zaman geçtikçe çoğu kişi Kıbrıs dan vazgeçemez hale gelirler.


Çoğu kişinin aklında hep ‘Kıbrısta okumak pahalımı?‘ diye bir ön yargılı düşünce hakim, Dünya’nın her yerinde olduğu gibi Kıbrısta da ne kadar harcamak istersen o kadar harcama yaparsın.

Her neyse Kıbrıs’ı yaşa ve gör çünkü Kıbrıs anlatılmaz yaşanır.

Şimdi gelelim asıl mevzuya DGS ile Kıbrıs’a gelmek istiyorsun o zaman şu altın tavsiyelere mutlaka uy pişman olmazsın.

  • Kıbrıs üniversitelerinden hangi üniversiteyi tercih etmeyi düşünüyorsan ilk yapman gereken o üniversitenin Türkiyedeki temsilciliğine bi uğra ve bölüm ve üniversite hakkında bilgi edin.
  • Tercih edeceğin üniversitenin eğitim dilini mutlaka öğren, zira Kıbrıstaki birçok üniversitenin lisans bölümlerinde eğitim dili ingilizce olmakla beraber hazırlık sınıfı şartı vardır.
  •  Transkrip, bak belki en önemli tavsiye budur mezun olduğun ön lisans bölümündeki transkriptini mutlaka kayıt yapmak istediğin üniversiteden değerlendirlmesini talep et muaf olacağın dersleri öğren.Unutma fazla ders daha fazla zaman ve dönem demek pek ders seven biri değilsen bu tavsiye en çok senin için önemli.

Şimdilik bu kadar diğer merak ettiğin herşey için konu altına yorum yapabilirsin cevaplamaktan zevk duyarim.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde kıbrıs, lys ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Üye OlŞifremi Unuttum