DAÜ Hukuk Tezsiz Yüksek Lisans Programına Yoğun İlgi

DAÜ’de Karşılaştırmalı Hukuk Tezsiz Yüksek Lisans Programına Yoğun İlgi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve Bologna Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülecek olan “Karşılaştırmalı Hukuk (Comparative Legal Systems)” tezsiz yüksek lisans programı 2017 – 2018 Akademik Yılı Güz Dönemi için öğrenci kabul ediyor. DAÜ Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü’nden (LEÖAE) yapılan açıklamada Hukuk alanında ortak eğitim programları başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde uygulanmaktadır. Karşılaştırmalı Hukuk tezsiz yüksek lisans programı bu anlamda Türkiye ve Kıbrıs’ta bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Ortak programda idari ve mali konularda tek yetkili DAÜ olup programın akademik alanlarda yürütülmesi konusunda ise DAÜ ve Bologna Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir bilim heyeti oluşturulmuştur.

Programa hukuk fakültesi mezunlarının yanı sıra, hazırlayıcı dersleri tamamlamak koşuluyla diğer alanlardan da lisans derecesi alan adaylar da kabul edilebilecektir. Başvuru koşullarına ilişkin bilgilere http://grad.emu.edu.tr/tr/basvuru/basvuru-kosullariadresinden ulaşılabilir. Karşılaştırmalı Hukuk yüksek lisans programı bir tezsiz yüksek lisans programı olduğu için YÖK mevzuatı uyarınca T.C. uyruklu öğrencilerin ALES belgesi sunmaları gerekli değildir.

Bir yıllık yüksek lisans programı kapsamında öğrenciler on ders ve bir dönem projesini başarıyla tamamlamak suretiyle iki üniversite tarafından onaylı (Joint-Double Degree) diploma almaya hak kazanacaklardır. Free Movement in EU (AB’de Serbest Dolaşım), Human Rights (İnsan Hakları), AB Hukuku (EU Law), Comparative Constitutional Justice (Karşılaştırmalı Anayasa Yargısı) ve Comparative Private Law (Karşılaştırmalı Özel Hukuk) yüksek lisans programında sunulacak derslerden bazılarıdır. Eğitim dili İngilizce olup adayların http://grad.emu.edu.tr/tr/basvuru/ingilizce-dil-yeterligi adresindeki İngilizce yeterlik koşulları sağlamaları gerekmektedir.


İki Yeni Yüksek Lisans Programı Daha

Karşılaştırmalı Hukuk (Comparative Legal Systems) tezsiz yüksek lisans programına ilaveten 2017 – 2018 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde eğitim hayatına başlayacak olan Turizm İşletmeciliği Türkçe Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile Enerji Ekonomisi ve Finansı İngilizce Tezli Yüksek Lisans Programına öğrenci kabul ediliyor. Her iki programla ilgili detaylı bilgiye http://grad.emu.edu.tr/ internet adresinden veye 630 1157 numaralı telefondan ulaşılabilir.

DAÜ, 2017 – 2018 Akademik Yılı Güz Dönemi için YÖK ve YÖDAK onaylı 19 doktora, 35 tezli yüksek lisans ve 27 tezsiz yüksek lisans olmak üzere toplam 81 lisansüstü programa öğrenci kabul ediyor. DAÜ Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü’nden (LEÖAE) yapılan açıklamada başvuruların en geç 15 Eylül 2017 tarihine kadar http://www.emu.edu.tr/applyonline adresi üzerinden yapılabileceği bildirildi.

Kaynak : emu.edu.tr

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Üniversitelerinin Hukuk Kontenjanları Doldu.. başlıklı makalemizde kıbrıs hukuk puanları 2017, kıbrıs üniversiteleri hukuk başarı sıralamaları 2017 ve kıbrıs üniversiteleri hukuk başarı sıralaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Üye OlŞifremi Unuttum